21 października 2015

Olejek nardowy

Na pierwszy ogień nowego cyklu o olejkach w aromaterapii idzie nard (Nardostachys jatamansi).


źródłoNard rośnie w Himalajach na stromych skalistych, kamienistych i trawiastych zboczach. Surowcem olejkowym jest korzeń, który jest pozyskiwany ze stanu naturalnego i upraw na plantacjach. Niestety w Polsce on nie urośnie i nie wydestylujemy własnego olejku, ale dobrze, że są sklepy internetowe :)

Pamiętajcie, że prawdziwy - dobry - naturalny - terapeutyczny olejek (z jakiejkolwiek rośliny) będzie kosztował minimum kilkadziesiąt złotych. Stosujemy go w konkretnych okolicznościach, bo co by nie powiedzieć, są to substancje chemiczne, które wpływają na stan naszego zdrowia. 

Olejki dostępne w sklepach za 6,50 zł (olejki zapachowe) to nie są naturalne olejki i nie spodziewajcie się, że pomogą Wam w jakichkolwiek dolegliwościach. One tylko pachną

Wracając do nardu... :)

Korzenie na olejek zbierane są u 4-letniej rośliny we wrześniu i październiku. Są rozdrabniane i destylowane z parą wodną przez kilkanaście godzin. Produkowany jest w Nepalu i Indiach (jak ktoś się wybiera to proszę mi kupić :) Do stosowania w aromaterapii najlepszy jest olejek o dużej zawartości waleranonu – związku o działaniu uspokajającym i hipotensyjnym (obniża ciśnienie krwi).

W aromaterapii olejek nardowy jest stosowany do łagodzenia napięcia nerwowego, stresu i bezsenności oraz do leczenia przewlekłych chorób skóry, takich jak wysypka alergiczna, stan zapalny, łuszczyca [Lawless J., The Encyclopedia of Essential Oils].

Jeśli chodzi o dystrybutorów w Polsce to jedna firma jest moim faworytem - Young Living. Dostaję od nich co jakiś czas katalog, ogrooooooomny wybór. Mają olejek nardowy (ale w kompozycji) Exodus.

*p.sW książce Shirley Price „Aromaterapia dla Niemowląt i Dzieci” (Aromatherapy for Babies and Children) wymienionych jest 19 najczęściej używanych olejków, które są absolutnie bezpieczne dla dzieci. Warunek najważniejszy: muszą to być olejki najczystsze, najlepszej terapeutycznej jakości oraz ich kompozycje.

Korzystacie z olejków terapeutycznych? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz