22 lutego 2016

Zioła dla niemowląt cz.II

Wspomaganie leczenia w najczęstszych chorobach wieku niemowlęcego.


________________________________________________________________________________________
Proponowane metody pielęgnacyjne niemowlęcia nie mogą być stosowane zamiast kuracji, którą zleci lekarz
________________________________________________________________________________________

Moje statystki donoszą, że polubiliście serię [zioła dla dzieci] :) Dlatego spieszę z nowymi wiadomościami. Sporo mi się nazbierało materiałów dlatego podzieliłam "choroby", aż na trzy części. W tym poście będzie o leczeniu biegunek i zaparć. Kolejny post - o chorobach górnych dróg oddechowym i krzywicy. I kolejny, ostatni z działu "niemowlęta", będzie o pielęgnacji skóry zdrowej i alergicznej. Potem będzie przerwa od ziół dla dzieci, żeby nie było tak monotematycznie i omówimy sobie pewną roślinkę "dla dorosłych" - mój najnowszy adaptogen :)

         CHOROBY PRZEWODU POKARMOWEGO          

______________________________________BIEGUNKI________________________________________

Częściej występują u dzieci karmionych sztucznie. Biegunka, z definicji, to więcej niż 3 luźne stolce w ciągu 12h. Co ciekawe u dzieci karmionych piersią, taka ilość stolców nie koniecznie oznaczać będzie biegunkę.

Biegunkę wywołują bakterie i wirusy. Leczenie ustala lekarz + odpowiednia dieta (także matki jeśli dziecko karmione jest piersią). Leczenie biegunki możemy ograniczyć do leczenia naturalnego TYLKO w przypadku lekkiej biegunki i kiedy dziecko ma więcej 1 rok.

U dzieci karmionych sztucznie częste biegunki mogą być objawem nietolerancji laktozy lub sacharozy. W takich przypadkach należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, a zioła używać jako środek pomocniczy. 

Często skuteczna jest zupa marchwianka, która zastępuje w chorobie posiłek mleczny. Polecana też profilaktycznie mamą, które karmią piersią. 
________________________________________________________________________________________
                                                       MARCHWIANKA WG 5 PRZEMIAN                                                        

Do 2l gotującej się wody dodać 1/2 kg pokrojonej marchewki. Gotować 1 godzinę i zmiksować.
Zupa dla dzieci i dorosłych przy problemach jelitowych.
________________________________________________________________________________________

Stosuje się również "płyn pediatryczny" (roztwór glukozy + sól + soda oczyszczona) i inne gotowe preparaty. Herbatki ziołowe z rumianku, kminku czy koperku podaje się w małych ilościach. Przepisy już opisywałam TUTAJ.

Dzieciom alergicznym podaje się specjalne pożywki z przepisu lekarza, które stosuje się określony czas. Niemowlęta powyżej 6 m.ż, po 2-3 dniach diety, można karmić już normalnie. Sok z marchwi pomaga w odbudowie flory jelitowej, działa jak probiotyk i podnosi odporność. 

***
Pomocne w leczeniu biegunek są owoce czarnej jagody (borówki). Odwar nadaje się nawet dla dzieci poniżej 6 m.ż. (po odpowiednim rozcieńczeniu, o którym pisałam w poprzedniej części).

                                                 ODWAR Z OWOCÓW CZARNEJ JAGODY                                                  

1 łyżkę suchych owoców ogrzewać kilka minut w 1 szklance przegotowanej wody

***
Dla dzieci powyżej 6 m.ż. dobrym surowcem będzie korzeń kobylaka, który najczęściej spotyka się w mieszankach z rumiankiem i rumianem rzymskim. Jest też źródłem żelaza.

                                                       ODWAR Z KORZENIA KOBYLAKA                                                        

1/2 łyżki korzenia zalać szklanką zimnej wody, gotować 5 minut i odstawić na 20 minut. Przecedzić.
Podawać 3 razy dziennie po łyżeczce.  
***

Inne pomocne surowce dla dzieci powyżej 6 m.ż. to:
  • liście poziomki
  • liście jeżyny
  • liście czarnej porzeczki
  • liście maliny
  • owoce kminku
  • liście melisy

________________________________________ZAPARCIA______________________________________

Zaparcia, podobnie jak biegunki, są częstsze u dzieci karmionych sztucznie. Pojawiają się w momencie kiedy podajemy za dużo mieszanki mlecznej, a za mało zupek i płynów (woda, herbatka) - mleko w tym przypadku nie należy do napojów. Częste zaparcia mogą też być objawem: alergii, złego wchłaniania, nietolerancji pokarmowej. Tak naprawdę zaparcia leczy się dietą. Nie stosuje się u niemowląt środków przeczyszczającyh. Można co najwyżej zastosować (u niemowląt starszych i małych dzieci) nasiona babki płesznik (Semen Psyllii). 1/2 łyżeczki nasion (całych) należy moczyć w herbatce rumiankowej lub wodzie koperkowej. Powstanie kleik, który podaje się rano i wieczorem, po 1 łyżce. Taki kleik polecany jest też dla kobiet ciężarnych. 

Jeśli dziecko ma już roczek to pomocne będą:
  • przetwory owocowe (z jabłek, winogron, wiśni, malin, brzoskwiń, sok ananasowy) zamiennie stosowane z sokami warzywnymi (marchew, burak)
  • powidełka z fig i rodzynek (nawet dla niemowląt po 6 m.ż)
  • powidełka, przetwory z tamaryndowca (sok czy coś ala miazga z owoców, dostępna jest w sklepach typu Epi, Alma); są odpowiednikiem naszych powideł śliwkowych

Na zwykłe, nie wywołane chorobą, zaparcia pomaga też "zwykły" masaż brzuszka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz