7 marca 2016

Zioła dla niemowląt cz. IV

Coś o pielęgnacji skóry niemowląt i kosmetykach :)

__________________________________
Niemowlę zaczyna poznawać świat przez skórę i dlatego powinna być w nienagannym stanie. Wymaga szczególnej troski (szybko się podrażnia, odparza, zaczerwienia itp.). Różne zmiany skórne mogą być też wynikiem alergii czy niskiej odporności, o której już wspominałam w ostatnim poście


Podstawą są codziennie zabiegi higieniczne (kąpiele, nacierania, natłuszczania, zmiany pieluszek, oczyszczanie noska, uszu, oczu). Dostępne środki pielęgnujące są głównie na wyciągach roślinnych np. z nagietka, rumianku, prawoślazu, malwy leśnej. Bazą w emulsyjnych kosmetykach jest np. olej wiesiołkowy (typowy przeciwalergiczny), migdałowy, sezamowy, z kiełków kukurydzy oraz woski (lanolina i olej jojoba - tak, jest on płynnym woskiem :). Preparaty, które odnawiają zranioną/zaczerwienioną skórę zawierają np. ekstrakt z korzenia żywokostu Radix Symphyti. 

Uniwersalnym surowcem będą kwiaty rumianku (napar dodany do kąpieli, do przemywania oczu i nosa*, do nawilżacza powietrza). Dzieciom ze swędzącą, pokrzywkową skórą lub w świerzbiączce należy serwować kąpiele:
- rumiankowo-śluzowe (rumianek, korzeń prawoślazu, nasiona lnu)
- flawonoidowe (fiołek trójbarwny, rdest ptasi)
- krochmalowe (z mąką ziemniaczaną)

                                                   KĄPIEL ZIOŁOWA                                             

napar z 50 g ziół na 1 litr wody - napar wlać do wanienki i uzupełnić czystą wodą do jasnożółtego koloru - kąpiel 10 minut - po kąpieli nie opłukiwać ciała dziecka wodą

                                         KĄPIEL KROCHMALOWA                                         
  • 0,5 kg mąki ziemniaczanej zalej 2-3 litrami wody i ogrzewaj, aż zgęstnieje
  • przygotuj napar z rumianku 50 g / 1 litr wody
  • napar rumiankowy wlej do wanienki (temp 38 stopni C) i dodaj płynny krochmal i wymieszaj
  • nie stosuj do mycia dziecka innych mydeł i kosmetyków
  • kąpiel max 15 minut

Firmy kosmetyczne (skierowane na dzieci) produkują fajny, specjalny płyn hydrofilowy. Jest przeznaczony do kąpieli niemowląt, głównie tych ze skórą alergiczną i suchą. Po kąpieli maluch jest natłuszczony i gładki :) Można też go stosować w ciągu dnia, do nacierania skóry, gdzie podrażnia pieluszka. Przed spacerem skórę dziecka warto smarować kremami ochronnymi (na wiatr, mróz, słońce itp.). 

Warto też zaopatrzyć się w maść Tormentiol. Zrobiona jest z kłącza pięciornika kurzego ziela Rhizoma Tormentillae. Działa przeciwzapalnie, ściągająco, dobra na zmiany ropne i alergiczne. 

Przy wyborze kosmetyków dla niemowląt należy się przede wszystkim kierować tym co jest napisane na etykiecie. Podstawą jest zatwierdzenie przez Instytut Matki i Dziecka oraz atest. 

Dodatkowo zachęcam do zainteresowania się z masażem Shantala :)

* używaj wacików z prawdziwej bawełny (cleansing cotton buds)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz