26 lipca 2016

Naturalna hormonalna terapia zastępcza dla mężczyzn [cz.1 wstęp]

Zaczynam od informacji podstawowych (jak w przypadku postów o boreliozie), czyli od ogólnych wiadomości nt. układu hormonalnego...
_____________________________________
Każdy człowiek posiada gruczoły, które wydzielają hormony (substancje, które działają na tkanki i narządy). Do takich gruczołów należą:
 • przysadka mózgowa
 • tarczyca i przytarczyce
 • trzustka
 • nadnercza
 • gruczoły płciowe (u mężczyzn są to jądra, u kobiet - jajniki)

Pod względem budowy molekularnej hormony produkowane przez gruczoły możemy podzielić na kilka klas:
 • steroidy (hormony kory nadnerczy i płciowe)
 • aminokwasy (adrenalina rdzenia nadnerczy, tyroksyna tarczycy)
 • peptydy (hormony przysadki)
 • polipeptydy (insulina z trzustki)

Niezależnie od budowy, wszystkie hormony pełnią funkcje regulujące (zarządzają całą biochemią naszego organizmu). 

Większa część układu hormonalnego działa tak samo u kobiet i u mężczyzn. Wyjątkiem są gruczoły i hormony płciowe (ale to pewnie wiesz :). 

Na żeńskie hormony (estrogeny) składają się: estradiol, estron, estriol i 16-alfa-hydroksyestron oraz (odmienny w budowie) progesteron, który formalnie nie należy do estrogenów. Estrogenem wydzielanym w największych ilościach jest estradiol, odpowiednik testosteronu u mężczyzn.   

Do androgenów (męskie hormony) należą: (oczywiście) testosteron, androstendion, androstenediol, di-hydrotestosteron (DHT), dehydroepiandrosteron (DHEA), siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEAS). 

Prekursorem hormonów męskich i żeńskich, jest CHOLESTEROL, dlatego nie przesadzaj z dietą niskotłuszczową (chyba, że są takie zalecenia dietetyczne lub nie masz pęcherzyka żółciowego). Z cholesterolu powstaje PREGNENOLON ("prohormon") i z niego powstaje reszta hormonów.

Można je określić tak: cholesterol to "babcia", pregnenolon - "matka", a hormony płciowe - "dzieci". Bo hormony płciowe nie tylko powstają w jajnikach/jądrach, ale też w nadnerczach i w mózgu. Hormony męskie mogą być dodatkowo produkowane w mięśniach na tzw. "bieżące potrzeby" :)

Wydzielanie testosteronu u mężczyzn trwa całe życie, z 3 "pikami" tego hormonu:
 • najpierw jego poziom podnosi się w 2 trymestrze ciąży
 • później po urodzeniu, w ciągu 6 miesięcy osiąga wartość szczytową i w kolejnych 6 miesiącach spada prawie do zera (ma to na celu uformować prostatę)
 • ostatni "pik" następuje w wieku 10-11 lat i trwa nieprzerwanie do 18 roku życia i testosteron osiąga stężenie maksymalne. Utrzymuje się ten poziom do 45. r.ż., po czym zaczyna się obniżać

Najczęściej, w badaniach oznacza się poziom TESTOSTERONU CAŁKOWITEGO. Jego poziom jest względnie stały nawet po 45. roku życia, a zdolność do ojcostwa utrzymuje się (teoretycznie) do późnej starości. Natomiast stężenie TESTOSTERONU WOLNEGO obniża się szybciej oraz bardzo dynamicznie zmieniają się proporcje między androgenami i estrogenami. Bo wiadomo, że u mężczyzny jest nieco estrogenów, a u kobiet testosteronu. Nie jest to żaden "wybryk natury". 

Z całej puli testosteronu 70-80% to testosteron ZWIĄZANY (połączony z globulinami - białko oznaczane SHBG). Pozostały testosteron jest związany z innym białkiem - albuminami. Testosteron związany, czyli "zajęty" i (teoretycznie) "ma zajęcie". 

Testosteron WOLNY to zaledwie 1-3% całej puli. Jest w 100% biodostępny i komórki są wrażliwe na jego działanie. Z wiekiem poziom wolnego testosteronu spada znacząco, w efekcie odczuwasz objawy andropauzy (odpowiednik menopauzy). 

Jednocześnie ROŚNIE poziom testosteronu połączonego z białkiem SHBG oraz większa część testosteronu zamienia się w inne związki. Bo testosteron nie jest "produktem końcowym", np, enzym aromataza zamienia go w estradiol (hormon żeński), a 5-alfa-reduktaza może go zamienić w DHT (hormon męski). Twoje [do czytelnika męskiego :)] samopoczucie i zdrowie zależy od tego, jaki kierunek przemian wybierze sobie testosteron.

Oczywiście potrzebne są niewielkie ilości estradiolu, np. do prawidłowej pracy mózgu czy do zachowania funkcji seksualnych. Problem się pojawia wtedy, kiedy przemiana testosteronu do estradiolu nabierze zbyt dużej dynamiki. Zostaje wtedy zaburzona proporcja między androgenami a estrogenami i może (nie musi) to skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi (na ciele i umyśle).

Teraz już wiesz czemu "krąży" hasło w społeczeństwie: "facetowi po 40-stce odbija" :)

PODSUMOWUJĄC: po 45 roku życia zmienia się stężenie testosteronu wolnego i proporcje androgeny-estrogeny. TE ZJAWISKA SĄ FIZJOLOGICZNE. Jest sprawą indywidualną kiedy się pojawią, z jaką siłą, jakie będą objawy, wpływ mają czynniki genetyczne/środowiskowe, sposób odżywiania, poziom stresu itd.

Niestety obecny stan środowiska jest przeciwko androgenom i szkodzi Twojej seksualności. Konkretnie: "skażenie estrogenowe" (dziś każdy wie, że kurczaków się nie kupuje w supermarketach), związki chemiczne/toksyny (bisfenol A, ftalany, BHA, PCB, dioksyny i inne - cała lista została opracowana przez Greenpeace).
________________________________
Kolejny post to już schemat naturalnej hormonalnej terapii zastępczej (oczywiście wiesz, że zanim wprowadzisz konkretne produkty, to należy zbadać poziom testosteronu i ewentualnie innych hormonów). 

***

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz