24 września 2015

Syrop z owoców bzu czarnego — Fructus Sambuci

Początek jesieni to ostatni moment kiedy możemy zrobić przetwory z bzu czarnego.

O syropie z kwiatów bzu  już było, ale tym razem więcej informacji o kwiatach i owocach bzu. Wyjątkowo słabo obrodziły mi krzaki. Owoców starczyło tylko na syrop. Można robić też dżemy, likiery itp. Wystarczy mieć kilka kg owoców :)

Przypominam, że nie jemy surowych owoców i odrzucamy zielone kulki przy przyrządzaniu przetworów!


Kwiaty bzu czarnego działają moczopędnie (obecność flawonoidów). Mają również właściwości napotne wskutek pobudzenia ośrodka regulującego wydzielanie potu. Ważne znaczenie ma działanie na ściany naczyń włosowatych, charakterystyczne dla związków z grupy witaminy P (rutyna). Zwiększają one elastyczność włośniczek oraz zmniejszają ich przepuszczalność, zapobiegając przenikaniu na zewnątrz osocza krwi i samych krwinek czerwonych, zwłaszcza podczas chorób zakaźnych przebiegających z gorączką. Owoce bzu czarnego zalicza się do skutecznych środków usuwających szkodliwe produkty przemiany materii oraz toksyny egzogenne wraz z potem, moczem i kałem. Owoce wywołują wzmożoną transpiracją skóry, zwiększają ilość wydalanego moczu oraz łagodnie przeczyszczają. 

Zastosowanie:

Kwiaty (zewnętrznie) w anginie, zapaleniu gardła i jamy ustnej (płukanka), w zapaleniu spojówek i brzegów powiek oraz do kąpieli kosmetycznych. Owoce są wykorzystywane jako skuteczny środek ogólnie odtruwający i ułatwiający usuwanie z organizmu szkodliwych metabolitów (np. w chorobie gośćcowej, niektórych dermatozach, chorobach zakaźnych). Również jako środek przeciwbólowy o działaniu wspomagającym, np. w rwie kulszowej, zapaleniu nerwu trójdzielnego, bólach neuralgicznych.

Forma podania:

Odwar z kwiatów: 1 łyżka kwiatów bzu na szklankę wody, gotować pod przykryciem przez 5 min, a następnie pozostawić w cieple przez 15 min (pić np w gorączce).

Napar z owoców o działaniu łagodnie przeczyszczającym: zalać na noc łyżkę suchych owoców 1 szklanką zimnej wody. Rano ogrzewać powoli, bez przykrycia, 10—15 min. Po odcedzeniu napar podaje się do picia l—2 razy dziennie, po 1/3—1/2 szklanki jako środek regulujący wypróżnienie.

Napój witaminowy: równe ilości owoców bzu czarnego, dzikiej róży, liści poziomki i czarnej porzeczki zalać wrzątkiem (1 łyżka na 1 szklankę), pozostawić 5 min na parze. Napar osłodzić do smaku.

Przepis na sok/syrop:

Owoce (po oczyszczeniu z szypułek) gotujemy w małej ilości wody na dużym ogniu kilka minut. Jak popękają i puszczą sok to odcedzamy. Na każde 500 ml soku 300 g cukru i trochę soku z cytryny. Gotujemy i wekujemy.