25 czerwca 2016

Zioła z podziałem na objawy [borelioza, zioła - cykl informacyjny] cz. V

Kontynuujemy poprzedni post dotyczący schematów leczenia różnych objawów boreliozy...
_______________________________________

PAMIĘĆ I ZABURZENIA POZNAWCZE

Najlepszymi ziołami jest rdest ostrokończysty i korzeń Stefanii. Łagodzą one stan zapalny, który jest główną przyczyną problemów. Dodatkowo żeń - szeń syberyjski, selen, cynk, melatonina czyli [KLIK] schemat "neurotoksyny w boreliozie".

Przy poważniejszych zaburzeniach konieczne są dodatkowe działania: 

 • huperzina A - składnik widłaka (Huperzia serratum)
Ma silny wpływ na działanie mózgu i jest użyteczną rośliną w leczeniu np. udaru czy Alzhaimera. 

UWAGA!
Nie myl widłaka (po chińsku Jin Bu Huan) z opatentowanym lekiem o takiej samej nazwie, który zawiera tetrahydropalmatine. Czytaj zawsze skład na opakowaniu!

 • winkamina/winpocetyna - składnik barwinka pospolitego/większego (Vinca minor/Vincra major)
Winkaminę wyizolowano z barwinka pospolitego kilkadziesięt lat temu. Zwiększa ona przepływ krwi w mózgu, zwiększa zużycie tlenu w mózgu i podwyższa wykorzystanie glukozy z krwi do mózgu. Działa przy zaburzeniach mowy/zachowania, w nadpobudliwości, zawrotach głowy, szumach usznych. 

Została ona wycofana z rynku i zastąpiono ją półsyntetyczną winpocetyną, która działa podobnie jak winkamina (poprawia funkcje poznawcze i poprawia pamięć) 

 • L-acetylkarnityna
Poprawia pamięć, zachowania poznawcze i zachowanie. 

 • cynk
Hamuje zwyrodnienia neurowłókienkowe w mózgu np. u osób z Alzheimerem. Osoby starsze zwykle mają przewlekle niski poziom cynku.

CHOROBA NIEDOKRWIENNA SERCA ORAZ INNE PROBLEMY ZWIĄZANE Z SERCEM

Tu zastosować [KLIK] zioła "podstawowe". Jeśli nie zadziałają satysfakcjonująco można zastosować: głóg dwuszyjkowy, traganka błoniastego, aminka egipskiego i L-karnitynę.

 • głóg dwuszyjkowy (Crataegus oxyacantha)
surowiec: owoce

Wykazuje on działanie na (chyba) wszystkie objawy chorób serca.

Nie ma znaczenie czy będzie to preparat standaryzowany (do 1,8% vitexin-4-rhamnoside lub 10% zawartości procyjanidyny) czy nie. Choć zdania są podzielone.

 • aminek egipski (Ammi visnage)
Zwiększa dopływ krwi do serca i powoduje rozszerzenie naczyń wieńcowych. 

przeciwwskazania i skutki uboczne: kelina uwrażliwia skórę na światło (dlatego uważnie osoby z bladą karnacją), rzadko może wywołać żółtaczkę (po odstawieniu rośliny, przemija).

 • L-karnityna
Łagodzi objawy niedokrwiennej choroby serca, zwiększa wydolność, dodaje energii, chroni serce. Jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania mięśnia sercowego. 

PROBLEMY Z OCZAMI

korzeń Stefanii, winkamina, witamina C, cynk

SKURCZE MIĘŚNI, MROWIENIE, DRESZCZE, PIECZENIE SKÓRY

Nie są to częste objawy boreliozy, ale jednak się zdarzają. Zwykle [KLIK] zioła "podstawowe" pomogą, ale jeśli nie, to można dodać witaminy B, kwas foliowy i magnez.

OPUCHNIĘTE WĘZŁY CHŁONNE LUB "LENIWA LIMFA"

W czasie walki z boreliozą układ odpornościowy pracuje na maksymalnych obrotach. W efekcie, w niedługim czasie, kumuluje się w organizmie spora ilość martwych bakterii i ich resztek. Do usuwania tego "syfu" niezbędna jest sprawnie płynąca, w naczyniach chłonnych, limfa. Jeśli masz problem ze spuchniętymi węzłami chłonnymi, tzn, że układ limfatyczny "zapchał się" bakteriowymi resztkami. 

W ostrym przebiegu boreliozy zjawisko "leniwej limfy" (lub stanu zapalnego w jej obszarze) może się pojawić i trzeba jej pomóc trochę przyspieszyć. Nie dotyczy to tylko węzłów chłonnych, ale również migdałków, śledziony, wyrostka robaczkowego, wątroby. Na to zadziała Szkarłatka (Phytolacca decandra). Jeśli jest Ci znana, to używaj [KLIK] 3-5 kropli, 3 razy dziennie. Jeśli nie, to skonsultuj ją z lekarzem lub sięgnij po Prusznik amerykański.

*Szkarłatka jest silniejsza od Prusznika


 • Prusznik amerykański (Ceanothus americanus lub zamiennik; ang. Red root)
Prusznik jest stymulantem, który wpływa na limfę. Ma działanie p/zapalne w stosunku do wątroby i śledziony. 

przeciwwskazania: leki przeciwzakrzepowe i ciąża

 • masaż szwedzki + ćwiczenia dobrane przez specjalistę
Mylisz się, jeśli uważasz, że to zbędny luksus w czasie choroby. Przeciwnie!
Układ limfatyczny "idzie" równolegle to układu krwionośnego. O ile krew płynie, bo napędza ją serce, to limfa nie ma swojej "pompy". Żeby limfę przyspieszyć trzeba się ruszać, ale potrzebne są konkretne ruchy mięśni. 

Jeśli chcesz być zdrowy Twoja limfa musi płynąć! To dotyczy wszystkich, zdrowych i chorych.

GRZYBICA

Antybiotyki wyjałowią jelita i raczej na pewno pojawi się grzybica. Wymienione preparaty zahamują rozrost grzybów.
 • Capryl
 • Kwas kaprylowy
 • Kwas undecylenowy

PRAWIDŁOWA PRACA JELIT

Probiotyk zmniejszy biegunkę i przywróci równowagę w jelitach. Najważniejsze są bakterie acidophilus. Niedobór molibdenu sprzyja rozwojowi grzybicy, dlatego warto uzupełnić jego braki.

PRZEWLEKŁE ZMĘCZENIE

Pomocne będą: