23 maja 2016

Niepokalanek pospolity (Vitex agnus-castus)

Prolaktyna pod kontrolą...
_______________________________________
Niepokalanek pospolity (mnisi) jest krzewem, który normalnie rośnie do 5 m w górę. Jednak Polska nie jest dla niego najlepszym klimatem. U nas urośnie może do 2 m i trochę trzeba się przy nim nachodzić :) Jeśli jest wkopany w ziemię, to na zimę trzeba koniecznie okrywać. Najlepiej hodować go w dużej donicy i w chłodniejsze miesiące przenosić do cieplejszego pomieszczenia. Wtedy jest szansa, że zakwitnie i zaowocuje. 
Niepokalanek hamuje rozwój bakterii, np. Bacillus cereus, Bacillus megaterium, Escherichia coli, Staphyllococcus aureus. Działa fungistatycznie, np. wobec Candida albicans.

Działa estrogennie i wpływa na prolaktynę (hamuje lub wzmaga jej wydzielanie). 

Małe dawki niepokalanka pobudzają uwalnianie prolaktyny!
Duże dawki niepokalanka hamują uwalnianie prolaktyny! 

Wskazania: 
– nieprawidłowy poziom prolaktyny 
– nieregularne miesiączkowanie wywołane nadmiernym uwalnianiem prolaktyny 
– zespół napięcia przedmiesiączkowego 
– bóle piersi 
– klimakterium 
– trądzik prolaktynozależny

Składniki aktywne surowca: glikozydy irydoidowe (aukubinę i agnozyd), diterpeny labdanowe, garbniki, flawonoidy, olejek eteryczny i tłuszcze.

Oficjalnym surowcem zielarskim jest owoc niepokalanka, zebrany jesienią i wysuszony w temperaturze pokojowej. Na rynku są dostępne preparaty oparte na wyciągach standaryzowanych na zawartość glikozydów irydoidowych lub diterpenów. 

ZAWSZE pytaj lekarza czy możesz suplementować niepokalanka. Nie łączy się go np. z lekami przeciwdopaminowymi i antykoncepcyjnymi (zmienia działanie leku!)

Preparaty i dawki niskie:
  • nalewka ze świeżych owoców 1:5 na alkoholu 60-65%; 2-3 ml 2 razy dziennie
  • Castagnus – tabletki 45 mg wyciągu z niepokalanka
  • Cyclodynon – tabletki 40 mg

Preparaty i dawki wysokie:
  • nalewka ze świeżych owoców 1:5 na alkoholu 60-65% 10-15 ml 2 razy dziennie
  • napar – 1 łyżkę liści lub 1 łyżkę płaską owoców świeżych lub suchych i rozdrobnionych zalać 200 ml wrzącej wody lub mleka; odstawić pod przykryciem na 20 minut, przecedzić. Pić po 1/2 szklanki 4 razy dziennie
  • wyciąg na winie: 100 g suchych i rozdrobnionych liści lub 100 g świeżych, albo suchych owoców, rozdrobnionych, zalać 700 ml wina czerwonego; odstawić na 1 miesiąc. Stosować 1 raz dziennie po kieliszku 100 ml. Stosować 2 tygodnie. Wznawiać co kwartał. Używać przy klimakterium, demencji, osłabieniu, miażdżycy
  • Swanson - Chasteberry fruit, kapsułki po 400 mg 

Działanie niepokalanka na układ hormonalny jest powolne, trwa miesiącami, stąd ważne regularne stosowanie preparatów. Niepokalanek nadaje się też do leczenia krótkotrwałego wielu chorób, np. zakażeń przewodu pokarmowego i układu oddechowego, nieżytu oskrzeli i gardła na tle infekcji i alergii; kaszlu, nerwicy żołądka, przeziębienia, anginy, gorączki, grypy, zaburzeń trawiennych, a nawet skąpomoczu i zaburzeń krążenia limfy. W postaci nalewki, naparu i syropu działa wykrztuśnie, osuszająco na drogi oddechowe, uspokajająco, moczopędnie, napotnie, przeciwgorączkowo i antyseptycznie. Nalewka i wyciąg na winie działają rozgrzewająco i wzmacniająco na serce, poprawiają krążenie mózgowe i w kończynach. 

[dr H. Różański]
___________________________________
p.s. jeśli są problemy z prolaktyną to warto zrobić cały panel tarczycowy + hormon TRH (jeśli TSH nie jest w normie). TRH to hormon podwzgórza, który stymuluje przysadkę mózgową, a ta pobudza tarczycę do produkcji hormonów T3 i T4.