10 maja 2016

Glinka kaolinowa

Są różne rodzaje glinki. Ja się skupię na tej spożywczo-kosmetycznej, z naciskiem na spożywczą :)
______________________________

Glinka ma zdolności przyciągania, absorbowania i wydalania substancji toksycznych i patologicznych drobnoustrojów. Dzięki czemu wzmocnia siły obronne organizmu. Ma działanie podobne do antybiotyków.Glinka neutralizuje szkodliwe substancje, a eliminując kwasy przyczynia się do zachowania właściwego pH krwi. Enzymy zawarte w glince oczyszczają krew.


                                                      ZASTOSOWANIE                                              
-wewnętrzne
  • pokrywa powierzchnię błon śluzowych cienka warstwą
  • absorbuje jady bakteryjne, kwasy, wirusy, bakterie, mikotoksyny
  • łagodzi podrażnienie śluzówek
  • działa przeciwbiegunkowo i hamuje nieżyt przewodu pokarmowego (np. nadkwasota, podrażnienie żołądka i jelit)
  • wspiera leczenie zakażeń pasożytniczych 

- zewnętrzne
  • na skórę w formie zawiesiny, pasty, pudru, kremu i maści działa osuszająco, przeciwłojotokowo, korekcyjnie i przeciwzapalnie
  • glinka zwilżona odwarami i naparami z ziół (np. arnika, nagietek, tatarak, nostrzyk) i naniesiona na skórę w formie papki (maseczki, okłady zawijane rozgrzewające) działają przeciwobrzękowo, pojędrniająco, przeciwłojotokowo, przeciwtrądzikowo, usuwają objawy ukąszenia i ugryzienia stawonogów, łagodzą obrzęk wywołany kontuzją, przyśpieszają ustepowanie obrzęków okołostawowych, krwiaków i plamic naczyniowych
  • glinka w postaci maseczki może usunąć wypryski i objawy alergiczne (pokrzywka) skóry
  • glinka zatrzymuje promienie UV (pudry, kremy, emulsje)


Zastosowań jest o wiele więcej, bo glinka działa detoksykująco na organizm. A oczyszczanie organizmu już w nie jednej chorobie dało pozytywne efekty.

W glince kaolinowej oprócz krzemianu glinu (kaolinit - jego jest najwięcej) znajduje się wiele ważnych pierwiastków śladowych, np. magnez, tytan, żelazo, sód, potas, mangan, lit. 

*bez krzemu życie jest niemożliwe, zawierają go wszystkie organizmy żywe i rośliny.

Przy stosowaniu glinki może nastąpić krótki "okres adaptacyjny" (m.in. nadpobudliwość, skurcze). Takie reakcje są wynikiem wydalania toksyn i ustępują. Nie są one regułą i u niektórych w ogóle nie wystąpią.


                                                   PRZYGOTOWANIE                                             
Sposobów na jej przygotowanie znalazłam sporo, jednak trzymam się receptury wg zaleceń dystrybutora (dostałam glinkę od sklepvegatestsklep.pl i jest to glinka francuskiej firmy Cattier): 
"1 łyżeczkę od herbaty glinki wsypać do szklanki zalać wodą mineralną lub przegotowaną. Odstawić na noc. Rano na czczo wypić samą wodę glinkową – resztę wyrzucić. Po tygodniu przed wypiciem już mieszamy – pijemy wszystko"
*1 godzinę po wypiciu glinki wstrzymać się od zjedzenia czegoś tłustego.
Jak długo stosować? Tutaj znowu jest kilka rozwiązań. Najlepiej obserwować swój organizm. Jeśli pojawią się zaparcia to zrobić przerwę w stosowaniu. 
KURACJA: 3 tygodnie - tydzień przerwy i tak 3 razy
*Jeśli stosujecie leki to zapytajcie się lekarza prowadzącego czy glinka nie wywoła jakiejś niepożądanej interakcji ze składnikiem leku

Glinka ma postać a'la mąka
__________________________________
Glinka stosowana jest także w przemyśle spożywczym. Ma symbol E 559. Wykorzystywana jako substancja antyzbrylająca i nośnikowa (np. dla barwników, aromatów). Ponadto do filtracji (klarowanie wina, niektórych soków). Ma zastosowanie przy produkcji mleka w proszku, śmietanki w proszku, glukozy i cukru pudru, do posypywania płatków gumy do żucia. Jest alternatywą dla talku, np. zapobiega zlepianiu się powierzchni opakowań.