11 sierpnia 2016

Suplementy podwyższające poziom testosteronu [cz 3.]


>>>LINK DO POPRZEDNICH CZĘŚCI CYKLU<<<

Suplementy androgenów (sterydy anaboliczne=anaboliki) były dziełem autorskim koncernów farmaceutycznych. Te nowe produkty zrobiły prawdziwą furorę wśród sportowców i zwykłych śmiertelników niezadowolonych ze swojego wyglądu czy sprawności seksualnej :) W efekcie, syntetyczne steroidy zaczęto stosować na masową skalę. 

I tu bajka się kończy, bo po kilku latach stosowania okazało się, że zamiast zyskać urodę, otrzymało się np. marskość czy raka wątroby. Winny był sposób wytwarzania...

Tak ja przy produkcji wielu innych syntetycznych pochodnych, naturalna cząsteczka substancji aktywnej (cykl jest o testosteronie więc on będzie tą substancją aktywną) zostaje zmodyfikowana. "Musi" być tak zmodyfikowana, żeby "urodę w kapsułkach" można było opatentować (liczy się kasa - wiadomo). Modyfikacja polega (zwykle) na dodaniu, do związku naturalnego, czegoś sztucznego. 

Organizm wykorzystuje z leku syntetycznego to, co jest mu znane z toku ewolucji. Kiedy "odnajdzie" cząsteczkę testosteronu, "obrabia" ją i używa do odpowiednich celów.

I kolejna bajka nie kończy się dobrze...

...bo z "obrobionej" cząsteczki zostaje nam nadprogramowy dodatek (sztuczny dodatek). Obcy dla organizmu (nigdy w toku ewolucji się nie pojawił). Trzeba się go jakoś pozbyć... Zwykle takie substancje trafiają do wątroby i uruchamia się procedura odtruwania. Początkowo, kiedy wątroba jest zdrowa, to sobie z tym radzi. Problem się pojawia kiedy przestaje sobie radzić. To jest właśnie mechanizm toksyczności sterydów anabolicznych. 

dr Jonathan Wright pisze w swojej książce "Maximize your vitality and potency for men over 40": 

"niezależnie od tego, jak je nazwiemy, te hormonopodobne leki w rzeczywistości nie są hormonami i nigdy nie działają dokładnie tak ja hormony naturalne"

I teraz dobre wieści :) 

Jest alternatywa dla sztucznych hormonów...

          SUPLEMENTY PODWYŻSZAJĄCE POZIOM TESTOSTERONU       

  • PREGNENOLON

W pierwszej części cyklu pisałam, że pregnenolon jest prohormonem, z którego powstaje reszta hormonów. 

działanie: wpływa on na psychikę i sprawność umysłową, zmniejsza zmęczenie, jest też wykorzystywany w leczeniu Alzheimera i zapaleń stawów 

działania niepożądane: pojawiają się jeśli organizm nie toleruje dawek bliższych 50 mg i większych, może to się objawiać nadpobudliwością, drażliwością, wahaniami nastroju, bólem głowy, bezsennością. Należy wtedy zmniejszyć dawkę lub odstawić preparat

  • DHEA (dehydroepiandrosteron)

Napisano o nim wiele. Bardziej zainteresowanych odsyłam do książek poświęconych DHEA.

Wśród wszystkich związków steroidowych DHEA jest najwięcej w naszym układzie krążenia. Powstaje on z DHEAS, który jest magazynem DHEA i "produkuje" go jeśli jest taka potrzeba. Stężenie DHEA i DHEAS maleje z wiekiem, podobnie jak testosteron. 

Większość DHEA powstaje w nadnerczach, ale powstaje też w jądrach, mózgu, sercu i wątrobie. DHEA zmienia się w androstendion i dalej w testosteron (w tkankach obwodowych, dzięki enzymom). Czyli podnosi się poziom tych 3 hormonów. DHEA może też przekształcić się w estrogeny, ale nie ma to wpływu na proces leczenia. 

działania niepożądane i przeciwwskazania: może zaostrzyć przebieg choroby dwubiegunowej, podwyższony poziom PSA, owłosienie twarzy u kobiet (kobietom zaleca się zwykle mniejsze dawki niż mężczyznom - tak, kobiety też "biorą" androgeny :)

  • CYNK

Jest istotny dla męskiej sprawności seksualnej i niezbędny do powstania testosteronu z androstendionu.

działania niepożądane: zaburzenia jelitowe, zmiany skórne, niedobór kwasu foliowego i miedzi (są preparaty, które łączą cynk i miedź)

  • WITAMINA B5 (KWAS PANTOTENOWY)

Służy m.in. do utrzymania pracy nadnerczy w dobrym stanie. Już było napisane, że androgeny powstają (też) w nadnerczach, które produkują hormony (zaburzenia hormonalne = za mało witaminy B5).