27 września 2016

Naturalna profilaktyka i leczenie chorób prostaty [8 cz. cyklu o naturalnym testosteronie]

Dlaczego natura pokarała mężczyzn prostatą?
_______________________________________

Prostata (gruczoł krokowy) przypomina kształtem i wielkością orzech włoski. Leży tuż poniżej pęcherza i wokół cewki moczowej (cewka "przebija" prostatę). Tak więc przy obrzęku prostaty musi dojść do utrudnionego odpływu moczu. Musi minąć chwila, zanim mocz pokona kilkunastocentymetrową "trasę" między pęcherzem a ujściem cewki (a przede wszystkim zwężony odcinek prostaty). Dodatkowo strumień jest słaby i przerywany, pęcherz nie opróżnia się do końca. W efekcie toaletę trzeba odwiedzać częściej niż zwykle (i to natychmiast, "pod groźbą żenującego incydentu"). Ale to nie jest najgorsze. Prawdziwym problemem jest fakt, że niskie ciśnienie moczu nie rozprostuje w pełni fałdów błony śluzowej przy ujściu cewki. Efekt? Strumień moczu zbacza, rozdwaja się, trafia nie tam gdzie powinien. 

Problemy z oddawaniem moczu mogą przyjąć bardzo destrukcyjny wpływ na różne aspekty życia (osobiste, zawodowe, towarzyskie itd). Wszystko to z powodu małego gruczołu, który nie pełni żadnej specyficznej funkcji fizjologicznej! A z wiekiem się rozrasta i "zatruwa jesień życia". Można by zapytać: czemu natura pokarała panów prostatą :)

***

Prostata normalnie ma masę 15-20 g. Potrafi się rozrosnąć do wielkości grejpfruta. Nie dzieje się to nagle. Ponieważ choroba jest przewlekła, może to trwać latami. Zaawansowanie choroby ocenia się ZAWSZE INDYWIDUALNIE.

Co jest przyczyną problemów z prostatą? Na pewno nie jest to nadmiar hormonu DHT (a w Polsce jest takie przekonanie i na tym skupia się leczenie, zwykle bezskuteczne). Najnowsze badania uwagę skupiają na skażeniu środowiska związkami estrogenowymi i to w nich należy doszukiwać się rozwiązania zagadki.

*o hormonach pisałam w 1 części cyklu

                             SCHEMAT NATURALNEGO LECZENIA                              
              ŁAGODNEGO PRZEROSTU / ZAPALENIA PROSTATY                  

  • POKRZYWA ZWYCZAJNA (Urtica dioica)

  • PALMA SABAŁOWA (Serenoa repens)

surowiec: owoc

działanie: reguluje hormony, m.in. obniża poziom DHT (pisałam wcześniej, że jego nadmiar nie jest przyczyną przerostu prostaty, ale wysoki poziom i tak trzeba "zbić"), działa przeciwzapalnie i rozkurczowo na mięśnie gładkie prostaty i cewki moczowej


działania niepożądane: sporadycznie mogą się pojawić przejściowe nudności i bóle w brzucha


  • PYŁEK ŻYTA ZWYCZAJNEGO (Secale cereale)


surowiec: pyłek

działanie: przeciwzapalne (pyłek żyta stosuje się również przy reumatoidalnym zapaleniu stawów), reguluje poziom cholesterolu, hamuje rozrost komórek prostaty


przeciwwskazanie: nadwrażliwość na pyłki


  • KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3

działanie: hamują rozrost komórek prostaty, mniej jest zalegającego moczu w pęcherzu (oddawanie moczu silniejszym i równym strumieniem)

  • CYNK

>>>o cynku pisałam TUTAJ<<< + oczywiście korzystny wpływ na prostatę