Prowadzisz dietę bezglutenową lub wegetariańską? Jesteś alergikiem/cukrzykiem? Nic Ci nie dolega, jesteś zdrowy, ale nie lubisz zaśmiecać swojego żołądka? Ten produkt jest dla Ciebie...
Karob to drzewo, może znacie ten produkt pod inną nazwą:
- ceratonia
- szarańczyn strączkowy
- chlebek świętojański
- drzewo karobowe
- chleb św. Jana
Strąki drzewa jadł Jan Chrzciciel podczas pobytu na pustyni. W czasach biblijnych drzewo i owoce nie były cenione, uważane za upokarzające, godne jedynie jako pokarm dla świń.
Dziś w ZOO strąki (owoce drzewa) są często stosowanym papu :)
Strąki są twarde, długo trzeba żuć, aby wydobyć słodki smak.
Karob najczęściej znajdziemy w proszku (mielone strączki bez nasion). Wygląda jak normalne kakao. Zwykle używany w cukiernictwie, ale robi się z niego też wina, likiery i syropy (do tego celu wyciska się sok z owoców - kaftan), a nawet super mocny klej głównie do skórzanej galanterii! Z kolei proszek z nasion wykorzystuje się do galaretek.
Jeśli karob jest zamiennikiem kakao w naszych przepisach to dajemy go 2 razy mniej, chyba, że przepis mówi inaczej, ale ogólna filozofia jest właśnie taka :)
Karob:
- poprawia trawienie
- działa ściągająco w biegunce
- wspomaga leczenie refluksu
- najlepszy do profilaktyki osteoporozy
- nie zawiera kofeiny!
- wykrztuśnie dla palaczy
- zawiera kwas galusowy (silny przeciwutleniacz, który działa przeciwbólowo)
- osoby cierpiące na migreny powinny unikać produktów z fenyloetyloaminą (produkty z czekoladą) - karob nie zawiera fenyloetyloaminy
- w przeciwieństwie do tradycyjnego kakao nie zawiera kwasu szczawiowego (kwas ten zmniejsza wchłanianie wapnia i cynku)
- ma 60% mniej kalorii niż kakao tradycyjne