Nie wiadomo skąd pochodzi sezam (roślina jednoroczna), ale na pewno jest najstarszą przyprawą na świecie i pierwszą, z której tłoczono olej. Jest bardzo oleistą rośliną i jeśli nie chcecie otrzymać pasty to lepiej nie blendujcie mocno nasion :) Do sałatek, kanapek, farszy, ciast itp lepiej dodawać nasiona w całości.
Jeśli natomiast chcecie uzyskać pastę to albo kupcie gotowe tahini, albo zróbcie sami: uprażone ziarna sezamu wrzućcie do blendera i miksujcie do uzyskania pasty (na 1 szklankę ziaren można dodać 2 łyżki oleju sezamowego). Smakuje jak niedoprawiona pasta orzechowa, ale w połączeniu z humusem - super!
Podaje Wam przepis i przyjemnego bloga, z którego gotuje nawet moja Druga Połowa :) HUMMUS - bardzo mi posmakował "na ciepło", zabieram z lodówki tyle ile potrzebuję i podgrzewam kilka sekund, z bagietką czy krakersem - miodzio!
SEZAM źródło (kwiaty bywają białe, żółte, czerwone, purpurowe lub różowe) |
Podaje Wam przepis i przyjemnego bloga, z którego gotuje nawet moja Druga Połowa :) HUMMUS - bardzo mi posmakował "na ciepło", zabieram z lodówki tyle ile potrzebuję i podgrzewam kilka sekund, z bagietką czy krakersem - miodzio!
Możecie też zrobić gomasio (sól sezamową): 1 łyżeczka soli/8 łyżeczek sezamu - najlepiej mielić na świeżo w młynku. Możecie zrobić tak z każdym innym nasionem np dyni.
Sezam wspomaga leczenie m.in.:
chorób reumatycznych, suchego kaszlu, zaburzeń widzenia, krwi w moczu, bóli głowy, skurczy nerwowych, szumów usznych, niedoboru pokarmu u matek karmiących, zaparć, glist, chorób naczyń krwionośnych, nadciśnienia, cukrzycy, anemii...
- Przeciwwskazania do jedzenia sezamu: alergia na sezam, kamica nerkowa, przewlekłe biegunki
Olej sezamowy jest stosowany w kosmetyce:
- w maściach i emulsjach dla skóry suchej i wrażliwej
- do masażu w bólach mięśni i stawów
- skuteczny przy większości chorób grzybiczych skóry
- stosowany do olejowania włosów, które zaczynają siwieć (przyciemnia włosy)
- masaż skóry głowy ciepłym olejem sezamowym pobudza wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu
- 3 krople oleju na suche włosy zadziała jak odżywka
Na oleju sezamowym nie smażymy, traktujemy go jedynie jako dodatek do dań. Ja używam go głównie do dań kuchni tajskiej.
___________________________________________________________________
Moja ulubiona wersja "tajskiej" kaczki:
...TO JEST PRZEPYSZNE... zróbcie sobie choć raz :)
- 2 ząbki czosnku, 1 łyżka miodu, 3 łyżki ciemnego sosu sojowego, 1 łyżeczka pasty chilli, 1/2 łyżeczki przyprawy 5 smaków* - taką mieszanką polewamy pierś kaczuchy :)
- odstawiamy na co najmniej godzinę do lodówki
- odcedzamy marynatę, a kaczkę pieczemy
- smażymy cebulę i groszek, które dodajemy do marynaty z kaczki + dodajemy 1 łyżeczkę oleju sezamowego + 2 łyżki soku z tamaryndowca (we Wrocławiu był w Epi, ale w internecie będzie pewnie go więcej - można zrezygnować z tego składnika i też będzie pyszne)
- upieczoną kaczkę (ja kroję na kawałki) polewam marynatą
*przyprawę 5 smaków można kupić lub zrobić; ja zrobiłam - wiadomo :) -> kmin rzymski, koper włoski, pieprz czarny, goździki, cynamon. Proporcje są różne podawane. Ja dałam wszystkiego po równo (po 1 łyżeczce), oprócz kminu, jego dałam 3,5 łyżeczki. Uwielbiam zapach kminu rzymskiego w domu :) (wszystkie przyprawy w wersji zmielonej).
____________________________________________________
p.s. Próbowaliście chałwy z białym wytrawnym winem? :)
Smacznego!