Alternatywa dla tych, na których nie działa propolis (tak się może zdarzyć) lub są na niego uczuleni. Dobra propozycja również w POChP i astmie. Sprawdzone przeze mnie :)
LEPIĘŻNIK RÓŻOWY (Petasites officinalis)
surowiec: kłącze
działanie:
- rozkurczowe, przeciwkaszlowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne, napotne (dzięki petazynie i izopetazynie zawartym w olejku eterycznym)
- żółciopędne
- uspokajające
zastosowanie [H. Różański]:
- wszelkie choroby układu oddechowego (zapalenie płuc, oskrzeli, krtani, tchawicy, katar, kaszel, dychawica oskrzelowa, gruźlica), skórne, przeziębieniowe i zakaźne (grypa, odra, ospa, świnka itd.)
- choroby nerek, pęcherza moczowego i kobiece (upławy, zapalenie przydatków, świąd, opryszczka płciowa, zatrzymanie miesiączki, nieregularne, bolesne, skąpe lub zbyt obfite oraz przedłużające się krwawienia miesiączkowe)
- zatrzymanie moczu, skąpomocz
- dna, reumatyzm
- gorączka
- obrzęki
- zaburzenia przemiany materii i trawienia, biegunka, zaparcia, osłabienie, niestrawność zwykła, gnilna i toksyczna
- choroba wrzodowa
- skurcze jelit i moczowodów
- skurcze przełyku,
- bóle i skurcze żołądka
- zapalenie, niewydolność i marskość wątroby
- choroby trzustki, pęcherzyka żółciowego i bańki wątrobowo-trzustkowej
- hemoroidy
- stany zakażeniowe jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Może być stosowany w leczeniu skojarzonym u chorych z astmą oskrzelową i/lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Przy zastosowaniu preparatów z lepiężnika różowego możliwa jest redukcja dawki kortykosteroidów w leczeniu przewlekłych zapalnych chorób płuc.
Surowiec nadaje się tylko do kuracji krótkotrwałych i w trakcie stosowania dołączyć preparaty ochronne dla wątroby (handlowe preparaty w toku produkcji są pozbawiane niepożądanych alkaloidów i standaryzowane na zwartość seskwiterpenów).
Przeciwwskazania: uczulenie na rośliny z rodziny złożonych, ciąża, karmienie piersią, choroby wątroby.