17 sierpnia 2015

oto Ganoderma Lucidum - grzyb Reishi


Wybaczcie opóźnienie i od razu przechodzę do tematu...

Te orientalne grzyby zostały uznane za lecznicze 2000 lat temu i mają długą historię stosowania w krajach azjatyckich. Lucidius oznacza "błyszczący" i odnosi się do lakierowanej powierzchni grzyba. W Chinach G. lucidum nazywa się Lingzhi, podczas gdy w Japonii nazwą dla rodziny Ganodermataceae jest reishi lub mannentake. W Polsce jest znany pod nazwą lakowica lśniąca. Ich środowiskiem naturalnym są tereny górskie i zalesione w Japonii i Chinach. Rosną głównie na korze martwych drzew liściastych. Przez tysiąclecia (ze względu na walory lecznicze) uznawano je za talizman broniący osobę lub domostwo przeciw złym duchom, ceniono je wyżej od złota.

http://grzybylecznicze.pl/reishi/

Produkty z tych grzybów są dostępne w różnych postaciach, takich jak proszki, suplementy diety i herbata. Są one produkowane z różnych części (grzybów, zarodników, grzybni i owoców). Ja zamówiłam kawę z Ganodermą. 

W przyrodzie występuje rzadko, z tego powodu był kiedyś bardzo drogi. Dziś też cena nie jest najniższa, ale dramatu nie ma. Proces hodowli tych grzybów jest bardzo skomplikowany, wieloetapowy i czasochłonny. Hodowlę prowadzi się w lasach spełniających wszystkie wymogi klimatyczne oraz na odpowiedniej glebie w zaprojektowanych cieplarniach. 

Reisha w Polsce nie jest popularna. W ogóle wszelkie adaptogeny* to abstrakcja dla Polaków :) (o adaptogenach będzie szerzej w poście o korzeniu Traganka)

Na co działa? najszerzej opisana jest w leczeniu nowotworów i to tych mocno zaawansowanych (na Wschodzie jest nr 1 w leczeniu tego typu chorób i jest oficjalnie uznana jako lek).
Oprócz tego:

 1. Obniża zawartość cholesterolu i wolnych tłuszczów we krwi
 2. Obniża poziom glukozy we krwi; przywraca właściwe funkcjonowanie trzustki
 3. Obniża ilość lipidów we krwi i stabilizuje błony czerwonych krwinek
 4. Ganoderma zawiera adenozyny, obniża nagromadzenie płytek krwi, powoduje rozpad trombiny i zapobiega zakrzepicy
 5. Poprawia funkcjonowanie nadnerczy , zachowuje równowagę endokrynologiczną
 6. Zwiększa naturalną zdolność samoleczenia organizmu i pozwala organizmowi budować silny system odpornościowy
 7. Zapobiega obumieraniu komórek
 8. Opóźnia starość, dodaje wigoru
 9. Obniża niepożądane działania leków na nadwrażliwość
 10. Zapobiega degeneracji narządów
 11. Zapobiega rozwojowi alergii spowodowanych przez antygeny, ponieważ hamuje wydzielanie histaminy

Główne aktywne substancje grzybków:
- specyficzne rodzaje węglowodanów złożonych (właściwości immunostymulujące oraz przeciwnowotworowe)
- triterpeny (kwasy ganoderowe {bardzo gorzkie, wszystko co gorzkie świetnie chroni wątrobę i ją oczyszcza} działanie adaptogenne, przeciwnocyceptywne, obniżają wysokie ciśnienie krwi); znalazłam nawet opinię, że zapobiegają chorobie górskiej
- olejki lotne
- witaminy (B 2 i C)
wapń, cynk, mangan, żelazo, miedź i...
...german (zwiększa pobór i efektywność wykorzystania tlenu przez komórki)
cholina (udział w transporcie i metabolizmie cholesterolu i innych tłuszczów - zmniejsza ich odkładanie w ścianie naczyń i pęcherzyku żółciowym, poza tym wpływa na pracę wątroby i nerek)
- betaina (środek zwalczający wysoki poziom homocysteiny – aminokwasu będącego czynnikiem ryzyka rozwoju zmian miażdżycowych, chorób serca, udarów mózgu i zmian zakrzepowych)
- kwas lignocerynowy (buduje osłonki mielinowe w mózgu)

Cholina, betaina i kwas lignocerynowy znajdują się w zarodnikach. 

"W badaniach klinicznych przeprowadzonych w Chinach z udziałem 2000 pacjentów cierpiących na przewlekłe zapalenie oskrzeli, podawanie stężonego wyciągu z grzybów Reishi w ponad 60 % przypadków prowadziło do pozytywnych wyników terapii. Reishi wykazuje szerokie spektrum działania przeciwwirusowego oraz przeciwbakteryjnego, przejawiając skuteczność między innymi w odniesieniu do wirusów grypy oraz bakterii z grupy pneumokoków, streptokoków, stafilokoków, pałeczek okrężnicy, bakterii wywołujących czerwonkę oraz bakterii z grupy Pseudomonas. Wielocukry z Reishi okazały się być pomocne dla osób zarażonych wirusem Epsteina-Barra, który odpowiedzialny jest za mononukleozę. Kwasy ganoderowe wykazują działanie przeciw wirusowi HIV i nawet w niewielkich dawkach zmniejszają replikację wirusa o 50%." [Hubert Podgórny, Mateusz Bedus]


Reishi mamy kilka odmian (czerwona, fioletowa, niebieska, żółta, czarna i biała) z czego najsilniejsza i najbardziej wartościowa jest czerwona. Kiedy moja kawa już dotrze (z odmianą czerwoną grzybka) to zrobię aktualizację posta i podzielę się wrażeniami smakowymi, zapachowymi itp. Poczęstuję kawą inne osoby, żeby opinia nie była jednostronna oraz podam stronę, z której zamawiałam.

*Adaptogeny:
 • Zwiększają zdolności obronne organizmu oraz jego zdolność do zapobiegania szkodliwym skutkom stresu fizycznego i emocjonalnego, przemęczenia, depresji oraz chorobom
 • Normalizują pracę wielu układów organizmu, głównie poprzez ich oddziaływanie na system neuro-endokronologiczny
 • Są całkowicie bezpieczne w użyciu i nie wywołują żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Macie Ganodermę u siebie? :)
Ktoś próbował -> klik ?
Ja się przymierzam do boczniaków i shiitake :)

[Aktualizacja 21.08.2015]
Nie wyczuwa się dodanego ekstraktu z Reishi, ale jednak jest jakaś inna, w dobrym znaczeniu tego słowa. Mój wybór to mocna kawa bez żadnych dodatkowych aromatów np. czekoladowych czy orzechowych. Pachnie i smakuje czarną kawą. To dobrze, bo taką chciałam :) Wybrałam ją ze względu na moją drugą połowę, która zaczyna dzień bardzo wcześnie i porządna kawa to podstawa. Na kawie nigdy nie oszczędzaliśmy i nasze zdziwienie kiedy się okazało, że dajemy radę wypić ją bez cukru i mleka (czarne kawy są zwykle bardziej gorzkie). Do tej pory inna kawa nas nie przekonała do takiego poświęcenia :) Choć nawyki pozostały i zdarza się ją osłodzić, ale raptem szczyptą cukru :) Jedna saszetka starcza nam na 3 kawy (wychodzi płaska łyżeczka na filiżankę/nieduży kubek). Póki co 1 saszetka na kubek to za dużo i nie mamy potrzeby pić, aż takiej siekiery :) To jest nowość w naszym domu i ciekawa jestem jak się sprawdzi w bardziej ekstremalnych sytuacjach (np na długiej trasie za kierownicą - a jeździmy sporo). Ogólnie wszystkim kawa podpasowała i na pewno zakupię inne kawy z oferty "na próbę" lub na prezent kawoszom.

[aktualizacja 09.07.2016]
Moja druga strona i zachęcam do udziału w webinarach :) 
http://strefakomara.blogspot.com/p/produkty-z-ekstraktem.html

2 komentarze:

 1. świetny artykuł aż chce się spożywać tego grzyba garściami

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobry grzyb to i post ciekawy :) kaw jest 8 rodzajów :)

  OdpowiedzUsuń